пʼятницю, 28 жовтня 2016 р.

                             HISTORY OF HALLOWEEN


Find out more about the history of History of Halloween, including videos, interesting articles, pictures, historical features and more. Get all the…

HISTORY.COM

ЯК ВЕСЕЛО ВІДСВЯТКУВАТИ ХЕЛЛОУЇН 

Хеллоуїн - одне з найдавніших свят у світі. У ньому переплелися кельтська традиція вшановування злих духів і християнська - поклоніння всім святим. 

Історія свята Хеллоуїн нараховує тисячоліття, починаючи від кельтського фестивалю Самхейн, римського Дня Помони і християнського Дня всіх святих.

НАРОДЖЕННЯ СВЯТА
Сторіччя тому землі сучасної Великобританії і північної Франції населяли кельтські племена. Вони були язичниками і як верховного бога почитали бога Сонця. Кельти ділили рік на дві частини - зимову і літню. Протягом усієї зими бог Сонця знаходився в полоні у Самхейна, володаря мертвих і князя пітьми.

Фестиваль Самхейна, який святкувався 1 листопада, - це час, коли починалася зима. В цей час літо змінялося зимою, день - ныччю, життя - смертю, і всі бар'єри між матеріальним і надприродним світами усувалися, ворота між ними відкривалися на одну ніч. У цей час всі нереалізовані надії і плани померлих знову поверталися на землю, а їх душі спускалися до рідних вогнищ. Душі померлих могли приймати різні обличчя, злі вселялися у тварин, а найнебезпечніші - в котів. У цей день вся нечиста сила спускається на землю. Якщо вам дуже хочеться побачити відьму, можу порекомендувати один вірний засіб - опівночі вийдіть на вулицю, одягнувшись шкереберть, і пройдіть задом наперед. Приємної зустрічі!


У ніч з 31 жовтня на 1 листопада друїди - духи живої природи - збиралися в дубових гаях на вершинах пагорбів (кельти вважали дуби священними деревами), запалювали багаття і приносили злим духам жертви, щоб умилостивити їх. А вранці друїди дарували людям вугілля від своїх багать, щоб ті розпалювали вогнища своїх будинків. Вогонь друїдів зігрівав будинки протягом довгої зими і охороняв будинок від нечистої сили.

Вночі дівчата ворожили. Можна кинути два каштани в багаття друїдів. Якщо плоди будуть згоряти поруч, то дівчина буде жити в дружбі і згоді з милим, якщо розкотяться в різні боки - розійдуться їхні шляхи в різні боки. Побачити свого майбутнього чоловіка дівчина могла, сівши перед дзеркалом опівночі з яблуком у руці. Найгіршою ознакою вважався впавший підсвічник. «Злі духи хочуть погасити вогонь в будинку», - вірили кельти.

На початку нашої ери римляни завоювали кельтську територію, принісши з собою свої традиції і свята. У ніч з 31 жовтня на 1 листопада вони святкували День Помони - богині рослин.

У IX столітті, коли християнство поширилося на території Великобританії, ці стародавні традиції змішалися з ще одним святом - католицьким Днем усіх святих - All Hallows Even, або All Hallows Eve. Пізніше його стали називати Hallowe`en, і врешті-решт - Halloween.

Сьогодні від стародавнього язичницького свята залишився набір кумедних захоплюючих традицій. У цю ніч прийнято одягатися в костюми нечистої сили і влаштовувати маскаради. По-моєму, не можна упускати рідкісний шанс відчути себе відьмою або демоном. Невід'ємний символ Хеллоуіна - гарбузова голова. З гарбуза віддаляється внутрішність, вирізується особа і всередину вставляється свічка. Гарбуз символізує одночасно закінчення збору врожаю, злобного духа і вогонь, що відлякує його. Так дивно концентруються древні повір'я в одному предметі. У цю ніч діти стукають у будинки з криками: «Treat or trick!» - «Пригощай або пошкодуєш!» Якщо ви не принесете жертву, ці маленькі злі демони можуть жорстоко пожартувати над вами, наприклад, вимазати сажею ручки дверей.

Шкода, що за цими розвагами забувається древній сенс Хелловіна. Хеллоуїн інтригує загадковістю, своєї міфічної значимістю. Це свято - спроба зрозуміти зв'язок між нашим і потойбічним світами. Хеллоуїн - це перехід, ворота з одного світу в інший. Ці ворота, як і будь-які інші, парадоксальні. Знаходячись між двома світами, вони належать в один і той же час їм обом - і жодному з них.

Самхейн - ворота в зиму. Ми до цих пір схильні сприймати зиму з неприязню і відразою. Здається, що все живе вмирає. Однак прихід смерті за визначенням є прихід життя. Біла пустеля, де живе Самхейн, надзвичайно красива. Вона звільнена від всього зайвого, наносного. Його час - це час скинути тягар турбот і суєт, що накопичилися за літо і втратили своє значення, наслідуючи приклад дерев, які звільняються від листя, які віджили свій термін. Адже якщо дерева не скинуть їх, мертве листя не дадуть їм можливість ожити знову навесні.

Легенда свідчить, що в цю ніч Самхейн відкриває ворота в минуле і майбутнє. Дві стихії стають доступні в сьогоденні. Це час, коли людина не обмежена кліткою свого часу і може усвідомити своє місце в павутині вічності.

Проте перехід в інший простір або час звичайно буває болючим. Ворота добре охороняються. Відьми та демони - герої Хеллоуїна - це тіні сторожів порогів. З нашої сторони буття вони здаються страхітливими втіленнями зла. Але якщо ворота пройдені, кого побачимо ми, озирнувшись? Я думаю про це, дивлячись на людей у масках під час свята Хеллоуїн.


ЯК святкувати Хеллоувін
 

Якщо Ви хочете відсвяткувати прийдешню Ніч всіх святих, Вам не обов'язково ставати «святим», скоріше навпаки, збирайте все, що у Вас є демонічного і вирушайте на пошуки гарбуза, тому що головним атрибутом Хеллоуїна є гарбузовий світильник.

Для приготування оного Вам знадобиться великогабаритна гарбуз, добута наступними способами:

1. Чесно куплена на ринку
2. Слізно випрохана у бабусі під слушним приводом приготування дієтичної кашки
3. Самостійно вирощена на своїх 6-ти сотках (що вже само по собі подвиг)

Хрусткому від раннього морозцю овочу слід зрізати верхівку (свого роду трепанація черепа, якщо Ви медик, або зняття скальпа, якщо індіанець). Вміст гарбуза (жовта, в'язка маса) витягується усіма підручними засобами, будь то ложкою, ножем або просто руками. Вискоблювання і видовбування гарбуза продовжується до тих пір, поки внутрішні стінки гарбуза не стануть ідеально чистими.

Тепер від ремісництва можна перейти до творчості - до вирізання очей, носа і зубастою посмішки. Чим зловісне вийде фізіономія Вашого світильника, тим більше злих духів Ви зможете відлякати від себе в цю страшну-страшнющими у ніч Хеллоуїна. Нарешті Ви ставите палаючу свічку всередину гарбуза і повертаєте зрізаний «скальп» на колишнє місце. Світильник готовий.

Переходимо до наступного етапу приготування до святкування Хеллоуїна. Погляньте на себе в дзеркало. Як би критично Ви не ставилися до власної зовнішності, без гриму Вам все ж таки не обійтися.

Якщо Ви не вчитеся в цирковому училищі, і у Вас немає під рукою професійного гриму, доведеться Вам вдатися до послуг декоративної косметики і навіть гуаші (раз на рік можна пожертвувати найдорожчим і ризикнути покритися алергічним висипом). Включайте свою фантазію! Вибирайте образ, який вам до душі: Відьма, Дракула, Повсталий мрець, Перевертень, Приведення, Ворон, Мумія, Чорнокнижник і просто тінь батька Гамлета - головне не бути самим собою.

Якщо Ви не мають наміру вибиратися з дому, та збираєте друзів у себе (ідеальним місцем для проведення Хеллоуїна є студентський гуртожиток), то спробуйте себе в body art.

За допомогою звичайної гуаші на тілі людському можна запам'ятати все:

- Кажана, шаруділи перетинчастими крилами в чорному небі,
- Шкуру тигра (вбитого Вами на полюванні), що спочивають на Вашому плечі,
- Сліди гниття і розкладання, якщо Ви вибрали для себе роль якого-небудь неспокійного мерця,
- Павутину, з безліччю волохатих павуків, що чекають свою здобич, і т.д. і т.п.

Але пам'ятай, Попелюшка! Через 3-4 години гуаш почне підсихати, тріскатися й обсипатися, а на ранок при спробі змити з себе вчорашній грим тобі доведеться грунтовно потрудитися, щоб не піти на роботу або навчання з фізіономією ще страшнішою, ніж напередодні. Але це проза завтрашнього ранку, а зараз знову поезія страшного-страшнющими ого вечора.

Якщо Ви все ж надумали вибратися з друзями на вулицю у всьому тому, що Ви на себе наділи і намазали, не забувайте, що Хеллоуїн все ж свято кельтський, а корінних кельтів у нас раз, два і нема, тому публіка Вашу галасливу компанію буде дійсно приймати за нечисту силу і обходити стороною. Правоохоронці теж не зачеплять, особливо якщо серед Вас знайдеться хоча б один тверезий парламентер, який зможе доступно пояснити, в чому суть справи (Хеллоуїн - це такий язичницьке свято, яке ...). Звичайно, за умови, що Ви не будете грати у святу інквізицію або підпалювати церкви між справою.

Тепер, після того як Ви наспівалися пісень та досхочу полякали перехожих, саме час всієї Вашою компанією податися в якийсь нічний клуб, куди Вас за давно вже заведеної традиції пропустять без квитка (за наявності костюма і гриму) і там до самого світанку веселитися в суспільстві таких же стережуть всю ніч вовкулаків.

На ранок, якщо у Вас в квартирі пахне перепаленою воском і ладаном, а бабуся на кухні варить ту саму дієтичну кашку з Вашого трофея, значить, ніч Хеллоуїна пройшла спокійно і нечиста сила Вас обійшла стороною до наступного року.

ТРАДИЦІЇ Хеллоуїн
Сьогодні від стародавнього язичницького свята залишився набір кумедних захоплюючих традицій. У цю ніч прийнято одягатися в костюми нечистої сили і влаштовувати маскаради. Погодьтеся, не часто у вас є шанс відчути себе відьмою або демоном. Невід'ємний символ Хеллоуіна - гарбузова голова. З гарбуза віддаляється внутрішність, вирізується особа і всередину вставляється свічка.


Гарбуз символізує одночасно закінчення збору врожаю, злобного духу і вогонь, що відлякує його. Так дивно концентруються древні повір'я в одному предметі. Неодмінний атрибут Хелловіна - обряд «Trik or trak» («капості або подарунок»). У цю ніч діти стукають у будинки з криками: «Treat or trick!» - «Пригощай або пошкодуєш!». Якщо ви не принесете жертву, ці маленькі злі демони можуть жорстоко пожартувати над вами, наприклад, вимазати сажею ручки дверей.

Дотримуючись кельтським легендам, в ніч з 31 жовтня на 1 листопада друїди - духи живої природи - збиралися в дубових гаях на вершинах пагорбів (кельти вважали дуби священними деревами), запалювали багаття і приносили злим духам жертви, щоб умилостивити їх. А вранці друїди дарували людям вугілля від своїх багать, щоб ті розпалювали вогнища своїх будинків. Вогонь друїдів зігрівав будинки протягом довгої зими і охороняв будинок від нечистої сили.

Вночі дівчата ворожили. Можна кинути два каштани в багаття друїдів. Якщо плоди будуть згоряти поруч, то дівчина буде жити в дружбі і згоді з милим, якщо розкотяться в різні боки - розійдуться їхні шляхи в різні боки. Побачити свого майбутнього чоловіка дівчина могла, сівши перед дзеркалом опівночі з яблуком у руці. Найгіршою ознакою вважався впав підсвічник. «Злі духи хочуть погасити вогонь в будинку», - вірили кельти.

Кельти вірили, що в ніч на Новий рік відкривається межа між світами мертвих і живих, і тіні померлих у минулому році відвідують землю.

Щоб не стати здобиччю мертвої тіні, люди гасили вогнища в будинках і вбиралися якомога страшніше - в звірині шкури і голови, сподіваючись розполохати привидів, що переповзли відкриту межу. Духам виставляли пригощання на вулицю, щоб вони задовольнилися цим і не ломилися в будинок. У цю ніч робилися передбачення, приносилися в жертву тварини, а потім кожний брав в свій дім язичок священного полум'я, щоб запалити зимовий вогнище.

Якщо дуже хочеться побачити відьму, є один вірний засіб - опівночі вийдіть на вулицю, одягнувшись шкереберть, і пройдіть задом наперед. Приємної зустрічі!

Немає коментарів:

Дописати коментар